SKY BAND:

Ivan Tuček – zpěv, el. a ak. kytary, foukací harmonika

Tomáš „FunTomas“ Nejedlý – bicí, el. a ak. kytary, zpěv

Radim Moravec – baskytara

Tomáš Krupka – el. a ak. kytary, zpěv


O rok později …


… je to zase všechno jinak. 

Poslední článek do kroniky, který mapoval dobu „temna“ a je datován přesně před rokem, jsme mohli publikovat až současně s tímto článkem (tedy v únoru 2023), a tak aktualizujeme náš web téměř po dvou letech. Může za to technika – naše webové stránky byly umístěny někde, kde je již nebylo možné upravovat, a tak nyní navazujeme na „aktuality“ zveřejněné na jaře 2021. Ano je to trochu nepřehledné, ale až během této zimy se nám podařilo stránky přesunout a rekonstruovat a tudíž na ně můžeme zase vesele přidávat informace.

A je co přidávat – jednak fotografie a videa, což jsme slíbili v předcházející části kroniky, a jednak novinky z kapely. Těch zase tak moc není – koncertovali jsem v jarních i zimních termínech stále na Kamině, protože náš manažer byl liknavý a nikde jinde to nesehnal, navíc se nám na lodi líbí a podmínky pro muzikanty se tam stále zlepšují (rozšířené pódium s vyvýšeným prostorem pro bicí, nová zvuková technika a zázemí). Nesmí se ale zdražit energie – to je pak na lodi zima, jak jsme/jste zaznamenali v prosinci 2022. Možná i to přispělo k ochlazení vztahů v kapele, které vyústilo v personální změnu na místě manažera a baskytaristy (což byl dohromady jeden člověk), se kterým jsme se před Vánocemi rychle rozloučili. 

Bezprostředně po koncertu jsme vyhlásili výběrové řízení na nového basáka a – světe div se – byli jsme doslova zavaleni zájemci! Nevěřili jsme tomu, protože inzerát zněl jasně: „Hledáme baskytaristu, který má dost peněz a nečeká, že v kapele něco vydělá, spíš naopak“. Během vánočního období a přelomu roku jsme tak vybírali nového spoluhráče téměř z desítky uchazečů a výsledek budete moci posoudit na konci května, kdy se opět sejdeme na lodi Kamina – konkrétně 25.5. v 19.30 hodin. 


V souvislosti s touto změnou, kdy od nového spoluhráče Radima Moravce očekáváme nejen jiný přístup, ale zejména razantnější styl a rockovější zvuk, přicházíme po šesti letech s novým plakátem. Důvod je prozaický – za tu dobu jsme nejen vyměnili některé členy kapely, ale ti zbývající nápadně zkrásněli a tak plakát s fotkou muzikantů už neodpovídal realitě. 

A změna je život!


Přejeme dobrou zimu a příjemné jaro a nejpozději v květnu na Kamině to zase rozbalíme – to už snad ochlazení poleví!

    


Únor 2023 – itVidíme světlo na konci tunelu!

Dlouhé období smutného karnevalu, kdy jsme se sice pohybovali v maskách, ale žádná velká švanda to nebyla, snad pomalu končí. A začne období karnevalů opravdových, radostných, barevných a neomezovaných. 

Od listopadu 2020 se stala spousta věcí (o kterých nestojí za to psát) a mezi nimi i některé hezké! Kapela, která v období největšího zimního útlaku – nepříjemně připomínajícího stanné právo – tajně nahodile a undergroundově zkoušela v garáži, se v pozdním jaru 2021 opět prezentovala na lodi, která některé diváky trochu vyšplouchla tím, že zakotvila v jiném přístavišti, a tak byl začátek našeho červnového koncertu poznamenán pozdními příchody. Ale to nás nerozhodilo a celkový dojem z vystoupení byl velice pozitivní. Nebyl čas na veliké inovace, repertoár jsme oživili pouze dosud námi nehranou rockovou klasikou Honky Tonk Women, ale atmosféra byla pěkná a návštěvnost na to, že „časy jsou zlé, Kamile“, velmi slušná. Škoda, že začala obvyklá letní přestávka zrovna, když už se situace začala normalizovat, ale tak už to má kapela od začátku zavedeno.


Na podzim 2021 ale opět začal virus naplno řádit, mutovat jako pubescent, a opět „drahou vlast vovinuly temný mraky“. S muzikou to dopadalo všelijak, ale podařilo se nám uspořádat prosincový koncert. A kde jinde než na Kamině, na naší oblíbené hudební lodi, která už druhý rok kotví v Karlíně. A byli jsme příjemně překvapeni novým prostředím, které je velice přívětivé pro muzikanty. Nově vybavená šatna pro umělce, rozšířené pódium a v neposlední řadě nové světelné efekty včetně laserových přispěly k tomu, že kapela podala skvělý, nevídaný výkon, a s večerem jsme byli velmi spokojeni. Škoda, že to na vlastní oči viděla jen hrstka statečných (takových, kteří splňovali diskriminační státní hygienická nařízení a směli se tak akce zúčastnit ☹), kteří v sobě našli tu odvahu a chuť vydat se mimo bezpečné zdi svých domovů do strašlivé, pusté a nebezpečné temnoty v jiných dobách tak živého a pulzujícího města. Jsme přesvědčeni, že to stálo za to! Dokonce se nám podařilo nacvičit jeden zbrusu nový kousek, a tak to bylo nebe a ne cesta do pekel. Z vystoupení vzešla řada videí a krásných fotografií, z nichž některé naleznete na našem webu, abyste si mohli připomenout o co jste přišli, případně ty hezké chvilky, které jste v prosinci s námi strávili.


My ale neusínáme na vavřínech a poté, co se už všichni muzikanti z kapely poprali s „chřipečkou“, jsme se netradičně už v zimním období opět postavili ke strojům a připravili se na jaro, ve kterém se snad slovo pozitivní bude používat jen v kladném slova smyslu. Chystáme se na koncerty a známe už termín, kdy se opět nalodíme na Kaminu. Bude to ve čtvrtek 2.6. a věříme, že nám to nic nepokazí a sejdeme se s vámi v plném počtu.  

Do té doby se možná objevíme i jinde, ale to zatím není zcela jisté a na termínech se pracuje. 


Tak se těšíme – v červnu na Kamině v Karlíně!   


Únor 2022 – it


… a pak se to stalo!

Tenhle článek vzniká po velmi dlouhé době a ve velmi zvláštních časech. Nejen, že už se píše rok 2020, ale ještě k tomu se rychle blíží jeho závěr! Naše poslední veřejné vystoupení se tak konalo před dlouhými jedenácti měsíci v podpalubí pražské hudební lodi Kamina. Asi se shodneme, že to bylo prostředí velice příjemné, rovněž divácká návštěva  a atmosféra byla pěkná a to mělo samozřejmě vliv na výkon kapely. Opět jsme představili jednu novinku v repertoáru (Opustila mě ráno) a jinak jsme zahráli samé osvědčené fláky ve složení kapely, které se ustálilo od září 2018 na čtyřech členech. Bývalý pátý člen sledoval koncert z hlediště a kromě něj (a spousty diváků) se dostavil i náš dvorní fotograf, takže jsme v lednu přidali na náš web novou galerii (s novým, špatným letopočtem 😊). 

Pak přišly Vánoce a po nich pravidelná lyžařská přestávka, která ale byla výrazně zkrácena a po ní přišla „doba temna“, která trvá dodnes ☹. Téměř celou zeměkouli zasáhla smrtící viróza, která způsobila i klinickou smrt kultury a tím pádem zhatila i naše koncertní plány a museli jsme tak zrušit všechna dvě naše plánovaná jarní vystoupení – jedno až v dalekém Brně. A nejen koncerty jsme rušili – nejrůznější smysluplná opatření nám prakticky znemožnila veškeré zkoušení, zvlášť na podzim, kdy se zpěv na rozkaz plukovníka dostal na úroveň hrdelního zločinu (i když u některých umělců lze považovat za škodu, že se tak nestalo už dávno 😊). Bohužel pro zkoušky kapely nebylo možné použít ani oblíbenou metodu videokonferencí, kterou v zemi začal ke své práci používat snad každý od školáků po popeláře. Technika není ještě zdaleka tak dokonalá, aby dokázala synchronizovaně přenést libé tóny našich hudebních nástrojů a hlasů, takže nezbylo, než vsadit na samostudium. Přesto jsme ale optimisticky vzhlíželi ke světlým zítřkům a naplánovali jsme prosincový koncert! Pokud 9. prosince nastane situace, že to bude možné, tak se zase vydáme na loď KAMINA, a pozveme vás tam. Možná, že to nebude úplně technicky vytříbené, ale jsme už natolik zkušení, že jsme se rozhodli, že „to dáme z voleje“. A to jsme po zářijových zkouškách dost pozměnili repertoár a zařadili některé naše starší pecky, které několik let odpočívaly a některé (rovněž starší), které zazní poprvé! 

Tedy zazní – přejeme si, aby zazněly a abychom se všichni sešli:  

Středa 9.12.2020 v Kamina Boat, která kotví na Smíchovské náplavce (pozor, popojela o 100 m proti proudu!). Podrobnosti raději neuvádíme, vše upřesníme na poslední chvíli, abychom nemuseli odvolávat, co jsme slíbili a slibovat, co jsme odvolali, jak je v této době nechvalně známým zvykem. 

Ale pokud to vyjde, tak to určitě bude n á d h e r n é !!!

Listopad 2020 – it

Vzhůru do Sklepa! 

Po prosincovém koncertu na Slamníku, kam za námi trefil i kurýr se zásilkou od legend jižanského rocku Lynyrd Skynyrd, nastala pro kapelu pravidelná zimní pauza. Během té jsme sjeli (na lyžích!), co se dalo, a protože všechno dobře dopadlo, tak jsme se na konci března sešli kompletní a natěšení na další hraní. Radostně jsme se do toho pustili, něco jsme i nacvičili, a dohodli se, že vám to tedy zase předvedeme.

Tentokrát jsme se rozhodli uskutečnit naši velkolepou produkci zase v klubu Blues Sklep na Starém městě, kde jsme již párkrát hráli a máme k tomuto místu hezký vztah. Snad nám vydrží i po květnovém vystoupení, na které vás všechny zveme. Předneseme náš klasický, nijak tematicky neupravovaný repertoár, zazní i nová písnička – dost dobrá!

Tak přijďte ve čtvrtek 23. května do Blues Sklepa v Liliové ulici – začínáme ve 20.00 hodin!

Duben 2019 – it


To se nám to zase vyvedlo!

Utíká to hrozně – už Vás zase zveme na prosincový koncert, který proběhne opět Na Slamníku. Sice jsme jej plánovali znovu do Besedy, kde jsme poměrně úspěšně zahráli v květnu, ale jak už to tak bývá, tak se dramaturgii tohoto klubu něco nepovedlo, dohodnutý termín obsadila jiným programem. Nabídku náhradních termínů jsme nemohli akceptovat, a tak jsme nasadili osvědčený Slamník. 


A aby toho nebylo málo, tak po roce hraní v plné sestavě se třemi kytaristy opět došlo k personální změně ve složení kapely. To, co už naznačoval na jaře, splnil Michal v září a rozhodl se, že si od muziky Sky Bandu odpočine. Což znamenalo nejen vyřazení některých kousků z našeho repertoáru, ale i přearanžování a přecvičení téměř všech zbývajících, takže na nějaké novinky rozhodně nezbývá čas. Ale zase oprášíme některé dlouho nehrané kusy, tak se můžete těšit! 


Za zmínku stojí i vzpomínka na naše akustické soustředění v hospůdce v Unhošti, odkud pochází část našich věrných fanoušků. V červnu jsme tam strávili krásný hudební večer a okouzlili majitele natolik, že nás požádal o účast na městské akci, kterou jsou dubnové Unhošťské čarodějnice. Takže v dubnu open air u rybníka Bulhar?


No, a jen jsem minule pochválil nový plakát, tak už se v souvislosti s obměnou sestavy musel také změnit, ale pořád zůstává stejný koncept. Stejný koncept zůstal i v muzice, tak se na Vás těšíme v neděli 9.12. od 19.00 v Bubenči!!!


Listopad 2018 – it

Když se jaro zeptalo …

… co jsme dělali v zimě, tak odpověď zněla, že to, co obvykle – lyžovali a neměli čas na zkoušení. Navíc jsme se potýkali s rýmičkami a chřipkami, takže sehnat celou kapelu na zkoušku se od prosince povedlo snad jen jednou. Naštěstí ale téměř všechno umíme!

Předvánoční koncert Na Slamníku byl téměř bezchybný. Muzika se dařila, překvapení našeho fanklubu jsme všichni rozdýchali (té partě „drsných motorkářek“ vzala příprava jejich vystoupení pravděpodobně víc času, než příprava kapely na koncert) a sál byl přeplněn. To byla asi ta jediná chybička – někteří jste nás žádali o přesun našich koncertů do větších sálů, abyste se dobře vešli. A tak se náš manažer rozhodl pro návrat tam, kde SKY BAND začínal – do Malostranské besedy. Tak se tam v sobotu 19. května uvidíme a uslyšíme – a to jsme zvědaví, jak se „pochlapíte“ a zaplníte sál!

Od dubna se na Vás svědomitě připravujeme, i když to není úplně jednoduché, protože se nad kapelou stahují mraky, které by mohly významně ovlivnit její další existenci. Problematika je to složitější na vysvětlování, ale do květnového koncertu už možná bude jasno (stojí za tím bohužel politika, která by určitě muziku ovlivňovat neměla, ale „cesty páně(ů) jsou nevyzpytatelné“). 

My jsme ale odhodlaně dali dohromady repertoár, můžete se těšit na jednu jižanskou novinku a naopak – z repertoáru jsme vyřadili písničku, jejíž název (spíš jeho fonetický český přepis) dával květnovému koncertu každoročně stejný podtext. Na letošním plakátu je tak koncert bez názvu, ale program bude klasický, téměř jako vždy. 

Mimochodem za nový plakát, který od loňského podzimu používáme, děkujeme kamarádovi fotografovi Martinu Bystřickému, který jej pro nás vytvořil a nám se moc zamlouvá. Asi bude opravdu skvělý, když s podobným přišli v tomto roce i věhlasní Chinaski! Jen tu noční oblohu vynechali (asi jsou čínské hvězdy jiné – hahaha)!  

Tak tedy hezké jaro a přijďte si ho za měsíc vylepšit příjemným hudebním zážitkem – všechno bude akorát!

Duben 2018 – it


Život je změna …

… ale je lepší, když to není změna k horšímu!

Tohle pravidlo se nám snad daří naplňovat, zejména v poslední době. Do podzimní hudební sezóny jsme totiž nastoupili s několika změnami, kterým dominuje změna ve složení kapely. Tedy, přesněji řečeno, její rozšíření. Po jarním Sklepě jsme se domluvili na muzikantské spolupráci s člověkem, se kterým kapela spolupracuje prakticky od svého vzniku – výrazně se totiž podílel na řadě našich vystoupení z pozice zvukaře. A protože zvukař sedí při vystoupení nejčastěji v hledišti, tak se opět naplnilo jedno z našich pravidel, tedy přesun z hlediště na jeviště a získali jsem tím pro nás (a pro Vás) zdatného kytaristu Tomáše Krupku.

S tím  samozřejmě souvisí další změny, ať už technické, nebo (a to hlavně) v přearanžování instrumentální části naší produkce.

Z reakcí, které k nám dolehly, máme za to, že se nám tento odvážný krok podařil. To mohli nejlépe posoudit přímí účastníci našeho mimořádného koncertu, který jsme na opakovanou prosbu dramaturga klubu odehráli v říjnu v pražském Blues sklepě. A protože to byl koncert mimořádný, tak tomu byl přizpůsoben i náš repertoár – vynechali jsme „bezmotorové“ nástroje a zařadili hlavně bluesové písničky (to abychom byli tematičtí). 

Blíží se ale vystoupení řádné, tradiční – na pondělí 11. prosince chystáme vánoční koncert v sále rockové hospody Na Slamníku. A nechystáme se tam usnout (na vavřínech), ale naopak – nejen, že vrátíme do repertoáru některé vyřazené písničky, ale navíc se vrátíme k osvědčenému prvku našich vánočních vystoupení a zařadíme unplugged blok – tedy část koncertu zahranou na akustické nástroje. A máme za to, že mnozí budete překvapeni (doufáme, že příjemně).

Tak se těšíme!


SKY BAND


Listopad 2017 – it„Skokan roku“ doskákal do sklepa!

Bylo to přesně tak, jak zní nadpis (v předchozím článku je vysvětlení, jak jsme přišli k titulu Skokan roku) – místo pohodlného „poležení Na Slamníku“ jsme se po peripetiích dostali do sklepa. Tedy do Blues sklepa – hudebního klubu na pražském Starém městě. Tam jsme odehráli „jarní“ koncert, který má už léta ustálený název Máj, ó máj také podle měsíce, ve kterém ho pořádáme. 

Letos ale bylo všechno jinak. Domluvili jsme se původně s vyhlášenou rockovou hospodou Na Slamníku, že letošní hudební jaro zakončíme právě u nich a z důvodu probíhající rekonstrukce jsme posunuli termín na poslední květnový týden. Ale ouha, rekonstrukce se protáhla a týden před termínem koncertu jsme se dozvěděli, že není kde hrát. Narychlo jsme tedy sáhli po posledním vhodném volném termínu v již zmíněném Blues sklepě, který prakticky zbýval jako jediná varianta pro naše vystoupení. Moc se nám tam nechtělo, protože tento klub se hodí svými technickými parametry spíš pro komornější žánry, v kapele dokonce padaly návrhy na definitivní zrušení akce, ale to jsme Vám, našim fanouškům, opravdu nechtěli udělat. 

A tak jsme 7. června klesli velmi hluboko do podzemí a … vyšvihli vystoupení, jaké Blues sklep ještě nezažil. 

Mohl za to nejen náš skvělý výkon, na němž nesla významný podíl výměna elektronických bicích za klasickou mechanickou bicí soupravu (to bylo to v lednovém článku slibované překvapení), ale také veliký zájem diváků, kteří komorní prostor klubu doslova přeplnili a postarali se o senzační atmosféru. Kapela musela nakonec sáhnou k improvizaci, protože připravený program včetně tří přídavků nestačil, a tak na závěr přišla řada na kousek, který běžně nehrajeme – Blues starý ženský (M.Kratochvíl/J.Škvorecký), které jako píseň z filmu Tankový prapor proslavil náš veliký oblíbenec Petr Kalandra. 

A ačkoli tuto skladbu rozhodně nelze označit jako optimistickou, tak výsledný dojem z koncertu byl opravdu skvělý. To potvrdil i fakt, že jsme od dramaturga klubu obdrželi okamžitou nabídku na pravidelné vystupování. Tu ovšem musíme zvážit, protože náš přístup k muzice je netradiční a odporovalo by to našim zvyklostem. Uvidíme.

Na závěr nezbývá, než poděkovat fantastickému publiku, které na nás do Blues sklepa (mimochodem velmi útulného) dorazilo a vyjádřit politování těm, kteří u toho nemohli být – snad příště.

Děkujeme a neodcházíme - jen se přes léto odmlčíme!


SKY BAND                                                                                                                        


Červen 2017 – it

Přezbrojeno!

Náš hudební podzim byl ve znamení změn. Vystoupili jsme ve dvou nových klubech – v hospodě Na Slamníku, kde jsme hráli na soukromé akci a Na Chmelnici, kam nás zavál nový, svěží vítr od Staré paní, jejíž hudební provoz byl ukončen k poslednímu dni listopadu 2016. 

Klub Na Chmelnici byl nouzovým řešením situace, ve které jsme se ocitli, neboť do Jazz Clubu U Staré paní naplánovaný koncert k 10. výročí vzniku kapely bylo nutné přeložit. A tak jsme se v prosinci ocitli na dálném Žižkově v nepříliš vlídném prostředí pro diváky, ale pro muzikanty skvěle vybaveného tradičního rockového sálu.

Na tohle vystoupení jsme se připravili dobře i po stránce technické. Nový aparát baskytary, obohacení soundu kapely o zvuk Michalovy nové kytary Gibson SG a některé další technické úpravy na nástrojích měly výrazný kladný vliv na kvalitu celkového provedení koncertu – takhle nám to ještě nehrálo! V bezmála tříhodinovém vystoupení jsme předvedli průřez repertoáru za uplynulých deset let a přidali dvě novinky („žlutopsí“ Indiánskou dýmku míru a velmi svižnou You Belong To Me vypůjčenou od Bryana Adamse). S novinkami ale budeme muset brzdit, protože náš repertoár jimi tak nakynul, že se naše vystoupení výrazně prodlužují, což začíná být časově neúnosné. Neradi se zbavujeme starších oblíbených kousků a tak neustále přidáváme a přidáváme, což nelze dělat do nekonečna. Samozřejmě také nechceme zklamat naše věrné fanoušky ani sebe vyřazením oblíbených písniček. Jsou tak nesmírně populární, že jsme byli díky nim vyhlášeni Skokanem roku v anketě Zlatý slavík! Samozřejmě to byla fikce, ale kdo to poznal, když během koncertu vstoupil na pódium seriózně vypadající mladý muž v obleku a jal se vyhlašovat „v Karlíně zapomenuté“ ocenění? Pochopitelně se jednalo o další podařenou akci našeho fanklubu, jehož kreativita je zjevně neutuchající a už se těšíme, čím nás překvapí příště. 

Překvapení pro vás máme i my – opět se týká jedné změny na pódiu, ale nebude to změna personální. Stále hrajeme ve stejné sestavě a stále čekáme, až se urodí třetí kytarista, který by zvuk kapely vylepšil. Zatím se tak nestalo, ale my jsme trpěliví. Buďte trpěliví i vy – kde se sejdeme v květnu ještě není jasné, místo je v jednání a dáme vám včas vědět. Zatím přidáváme nějaké fotky z výročního koncertu a v nejbližší době se objeví i krátké video.


SKY BAND


Leden 2017 – it

Černošická zima a Pražské jaro!

Krátce před pravidelnou letní pauzou (účast na velkém letním festivalu v Srbsku jsme pro letošek kvůli složitým přesunům a dovoleným odmítli) se vracíme ke dvěma posledním vystoupením.

V únoru jsme Vás pozvali do Černošic a v krásném, velmi originálním a hlavně špičkově ozvučeném sále jsme si společně užili příjemný večer (po moc hnusném, deštivém dnu). Sál zcela zaplněný nebyl - pracovníci klubu dokonce prorokovali, že nedorazí vůbec nikdo - ale ten, kdo prokázal hrdinství a v nevlídném večeru se vydal za hranice Prahy, tak určitě ani na chvíli nelitoval. A zas tak málo hrdinů nebylo, atmosféra byla velmi příjemná, korunovaná „balónkovou akcí“ (viz fotogalerie).

Jak už jsme uvedli, tak tento koncert pro nás byl mimořádný jak z hlediska místa, tak termínu, a postavil nás před dilema, jak pojmout tradiční májové vystoupení. Dokonce padl i návrh na jeho zrušení – v duchu starého rčení „dobrého pomálu“ (abychom Vás nepřesytili). Diskutovalo se nejen o místě, ale i o repertoáru. Protože nám černošičtí nedokázali včas potvrdit vhodný termín, tak místo bylo vyřešeno, neboť U staré paní jsou o poznání pružnější a tak jsme se připravovali na „… máj ó máj!“ koncert 14.5. 

A protože se snažíme vždycky přichystat nějakou novinku, rozhodli jsme se pro razantní změnu repertoáru – vyřazení desítky nejhranějších písní a jejich nahrazení novinkami a dlouho nehranými kusy. Takže žádné obehrávání nacvičeného repertoáru několik let dokola, ale stálý progres! K tomu jsme přidali i anketu mezi příznivci o nejoblíbenější píseň z těch navržených k vyřazení, kterou na přání ponecháme (staly se jí Dětské šaty). Asi nebyl v kapele nikdo, kdo by těchto rozhodnutí později nezalitoval, protože času bylo opravdu málo, navíc se nám po letech přihlásil zájemce na místo třetího, sólového kytaristy, což navíc znamenalo přearanžování a hlavně přecvičení řady skladeb. No prostě to byl kaskadérský kousek. 

A tak jsme v sobotu v půlce května rozjeli svou šou s mírnými obavami, ale ty byly zbytečné, protože večírek se nadmíru vydařil. Jazz Club u staré paní byl velmi slušně zaplněný (včetně pódia, na které umístit pět muzikantů je umění) a diváci se zdáli být spokojeni, místy až nadšeni. Servírovali jsme menu, do kterého jsme vrátili folkrockové dylanovsko-kalandrovské pecky (Jako solnej sloup, Nebeská brána) fogertyovky Jízda a Redford, přidali „žlutopsí“ blues Pearl Street Surprise, Earleho „počeštěnou“ Copperhead road a úspěšné Džíny na vrbě (velký hit amerického písničkáře Kipa Moora), které se staly vůbec nejmladší skladbou z našeho repertoáru s datem narození 2012. Večer korunovala naopak naše nejstarší skladba – rocková úprava Smetanovy Vltavy (1874) a závěrečný popěvek CSN&Y Find the cost of freedom, po kterém následovala velmi vtipná masová autogramiáda zorganizovaná naším fanklubem, kterému děkujeme za nevšední zážitek. No a po řádné porci 25 skladeb jsme šli „…všichni domů spát“.

Z koncertu nemáme kvalitní fotky, náš „dvorní fotograf“ Martin se tentokrát přišel opravdu pobavit bez přístroje (nemáme mu to za zlé) a jiné publikovatelné snímky se k nám nedostaly. Tak se snad na webu www.skyband.cz  vbrzku objeví alespoň krátký sestřih z písní, ze kterých máme slušnější záznam.

Po koncertu jsme ale udělali závěr, že se prozatím obejdeme bez třetího kytaristy a rozloučili jsme se s hostem kapely Pavlem Popovičem. Jak jsme už zmiňovali dříve, tak kytaristů, kteří by s námi mohli hrát, se moc nenarodilo, a ačkoli bychom rádi vylepšili celkový zvuk Sky Bandu, tak v tomto případě to nebylo ono. Tak uvidíme a hlavně uslyšíme!

Třeba „už“ v prosinci! To samozřejmě chystáme předvánoční vystoupení, které by tentokrát mělo mít slavnostní příchuť vzhledem k plánované oslavě výročí 10 let od založení skupiny Sky Band! Kde, kdy a jak – to jsou zatím nezodpovězené otázky, které budeme řešit v letním období. Jisté je, že uslyšíte další nové písně, na kterých už pracujeme a už teď můžeme slíbit – bude to krásné!!!

Tak užívejte léto a na podzim se na Vás těšíme!


SKY BAND


Červen 2016 – it

Vánoce klepou na dveře!

Šťastně jsme překonali letní pauzu po velmi příjemném květnovém vystoupení U staré paní a už se blíží další akce. Prostředí klubu se nám (a podle ohlasů i Vám) natolik zalíbilo, že jsme rozhodli Vás do něj pozvat znovu v prosinci. Sice se nám nepodařilo dohodnout původně avizovaný termín poslední adventní neděle, ale „magické“ datum  12.12. se nám také nezdá být špatné a hlavně je velmi dobře zapamatovatelné.

Kapela trénuje na plné obrátky a připravuje na vánoční koncert speciální program, obohacený o nové kousky, ale hlavně jinak dramaturgicky pojatý. Víc prozrazovat nebudeme, na své si určitě přijdou jak zarputilí rockeři, tak milovníci zvonivých akustických kytar a vícehlasů.

Za zmínku určitě stojí prudký nárůst naší popularity v zahraničí. Každou chvíli čekáme nabídku na balkánské turné (zatím jíme balkánský sýr a srbské vepřové žebírko), neboť náš baskytarista (a manažer!) se ukázal být srbskou hudební legendou a v první polovině října se stránky srbských elektronických médií jen hemžily fotografiemi a videozáznamy SKY BANDU a vše završilo živé vysílání pořadu bělehradského veřejnoprávního rádia, kde byl Predrag jedním z hlavních aktérů besedy nejen o české hudební scéně! Bravo!!! Zde jen některé internetové odkazy:

http://www.adriadaily.com/intervjui/predrag-mitrovic-sunda-je-bilo-mnogo-pre-pojave-kompjutera/

http://gizamagazin.com/site/intervju-mitrovic-predrag-sky-bend/ 

No nevíme, jak tu obrovskou popularitu ustojíme! České sdělovací prostředky nás prakticky denně zásobují odstrašujícími příklady lidí, kteří takovou situaci nezvládli a v podstatě se bojí vyjít na ulici, takže se zdržují pouze v barech, kde čirou náhodou zrovna natáčí nějaká bulvární televize svůj populární pořad o tzv. celebritách. Tak neváhejte a přijďte v sobotu 12.12. od 20 hodin na vánoční koncert kapely SKY BAND dokud je ještě normální! 

Těšíme se na Vaši návštěvu v Jazz Clubu U staré paní v Michalské ulici v Praze 1 (www.jazzstarapani.cz).

Koncert bude opět nekuřácký a vstup v tričku SKY BAND (vzor prosinec 2014) zdarma!!!


Říjen 2015 - it

A jaro je za dveřmi!

Ano, březen je měsíc, o kterém optimisté tvrdí, že je jarní, ale lyžařská sezóna je ještě v plném proudu, takže naše pravidelné zkoušení je stále nepravidelné. Proto se klidně můžeme vrátit k zimnímu (vlastně k podzimnímu) prosincovému vystoupení v Malostranské besedě. Už před ním jsme avizovali určité problémy („temné síly“ se pokusily nám vyfouknout domluvený termín), ale nakonec všechno dopadlo výborně. Krásný koncert s mnoha novinkami, nádherná předvánoční atmosféra – nemělo to chybu! Snad jen hysterická reakce místního technika na drobné pyrotechnické efekty (zapálení prskavek publikem při posledním přídavku) pohodu trochu pokazila, ale celkový dojem byl hodně příznivý. Jen dokumentace z tohoto večera se nějak nezdařila. Fotografů a kameramanů v publiku bylo dost, ale dodnes se nám nepodařilo sehnat žádné záznamy – pokud máte, pošlete nám, ať můžeme aktualizovat i další sekce našeho webu.

S „temnými silami“ ale budeme muset počítat i nadále. Bohužel i na této úrovni, kdy jde pouze a jedině o čistou radost publika a muzikantů, se dějí podrazy a naschvály pseudokonkurence a tak jsme opět stáli před problémem s termíny. Podobně, jako si politické strany rezervují Letnou pro svůj prvomájový průvod, tak si naše tradiční termíny v Besedě pro sebe zablokoval neznámý soubor, který se navíc pokusil přisvojit si i náš název, propagační fotografii a webovou stránku! Zjevně naše popularita už dosahuje takové úrovně, že se vyplatí se na ní přiživit! S akcí, která je v programu Besedy anoncována na 30.4.2015 nemáme vůbec nic společného, nejedná se o naše vystoupení, ačkoli se někdo pokouší tento dojem vytvořit.

Z těchto důvodů jsme se na květnovém vystoupení v Besedě nedohodli a chvíli jsme uvažovali i o úplném zrušení jarního koncertu. Ale náš pracovitý, demokraticky zvolený a nehonorovaný manažer pracoval jako Drak a tak Vás můžeme v květnu pozvat do Jazz Clubu U staré paní v Michalské ulici v Praze 1 (www.jazzstarapani.cz), kde 15.5. (pátek) od 20 hodin dává koncert opravdová kapela SKY BAND.

Samozřejmě připravujeme některé novinky, možná i hosta – uvidíte, jak se nám to podaří. Prostředí klubu se zdá být příjemné, kontakt s publikem velmi těsný, takže se do nového působiště velice těšíme. A samozřejmě se těšíme na Vás, pro které to celé děláme! 

Ale do Malostranské besedy se opět chystáme v prosinci o poslední adventní neděli. Vzhledem k opravdu vánočnímu termínu tak přemýšlíme o zásadních změnách v repertoáru a v dramaturgii vystoupení. To je ale relativně za dlouho, takže nejdříve půjdeme do Staré paní – tak nezapomeňte, v pátek 15.5.! 

Vstup v tričku Sky Band (vzor prosinec 2014) je zdarma!!!


Březen 2015 - it

PODZIM 2014

Tak už jsme téměř připraveni na každoroční vyvrcholení hudební sezóny, kterým je předvánoční koncert v Malostranské besedě. 

Ostatní, běžné kapely, se na něco takového nemusejí připravovat, protože svůj reprertoár nacvičí v „hluchém“ období, kterým je leden a únor a pak jej použijí celý rok (dva, tři , čtyři …). Sky Band, který je složen z  výborných lyžařů a sportovců vůbec, nemá hluché zimní období. Respektive má, ale těžko v něm něco hudebního nacvičovat. Od prosince do března řežeme agresivní oblouky po zasněžených pláních a sejít se kompletní na zkoušení je nemožné. Ale jen sleze sníh, vrháme se na muziku, abychom něčím osvěžili naši jarní hudební produkci. Ale musíme si pospíšit – jsme netradiční kapela, která má také letní přestávku (v období, kterému se obecně říká muzikantské žně!). Je to nutné, protože Sky Band je složen z milovníků plážových a vodních sportů, takže od června do srpna dřeme na písku a vodě a sejít se kompletní … .

 A tak musíme vše dohnat na podzim, kdy pro Vás chystáme novinky. Od tohoto roku nám to jde podstatně lépe, neboť v lednu vykrystalizovalo optimální složení kapely a nácvik novinek se výrazně zefektivnil. Ano, ještě jeden kytarista by se nám samozřejmě hodil, ale hráč s takovými dovednostmi, aby byl pro kapelu přínosem, zároveň do ní zapadl a ještě byl ochoten do své záliby investovat, se asi nenarodil. Jeden nadějný se už v březnu ukázal, i na zkoušky dorazil, jenže rána, záblesk – vrazil do něj náklaďák. Ne, že by to dopadlo tragicky, ale už se neozval – asi zapomněl.

A tak jsme přizpůsobili aranže a vyběr písniček čtyřčlenému složení, absolvovali prvomájový koncert a nemyslíme si, že by to bylo na škodu. Ostatně to opět budete moci posoudit sami – 7.12.2014 v Besedě od 20.00 se na Vás těšíme s 24 skladbami s osmi (!) novinkami oproti minulému roku (např. od Emerson, Lake & Palmer, další kousek od Dry County).

 

Věříme, že si přijdete udělat příjemný večer minimálně ve stejném počtu, jako 1. května (bylo plno ☺), a že si to společně užijeme. 

K tomu jen připomínáme, že zajištění koncertu tentokrát provázely nebývalé komplikace, kdy (nepochybně pouze nešťastnou náhodou) málem došlo k nedorozumění, protože zájem o stejný termín projevila neznámá formace s nápadně podobným názvem, za kterou údajně stojí náš bývalý manažer a kamarád, který Sky Band v lednu 2014 ze své vůle opustil. Produkce Malostranské besedy ale nakonec potvrdila, že v termínu, zajištěném už od února, skutečně očekává opravdovou skupinu SKY BAND, kterou již roky znáte a doufáme, že se na ni těšíte.


Stejně, jako my na Vás!


Říjen 2014 - it 

Po roce …

  … který jsme vyplnili usilovným zkoušením (nejčastěji ve čtyřech), kdy noví muzikanti museli zvládnout celý repertoár a my ostatní nové kousky, se kapela opět mění. Poté, co jsme odehráli zatím nejúspěšnější vystoupení v prosinci v Malostranské besedě, nám v lednu 2014 spoluzakladatel Sky Bandu Jan Hejma oznamuje, že dospěl k rozhodnutí kapelu opustit.

 Ocitáme se tak ve stejnou dobu, jako před rokem, v podobné situaci. Naštěstí tento odchod není tak velkým zásahem, který by ohrozil existenci Sky Bandu, jako loňský odchod rytmiky. Naopak se nám otevřela možnost posunout se v repertoáru do folkrockovější podoby, která je všem zbývajícím muzikantům velice blízká a naši fanoušci se tak mohou těšit na novinky od Jethro Tull, C.S.N.&Y. nebo Dire Straits. Změnit jsme sice museli kytarová i vokální aranžmá v dosavadním repertoáru, stále pokračujeme v hledání třetího kvalitního kytaristy, ale na výkonu kapely se zatím spíš projevuje pravdivost rčení, že všechno zlé je k něčemu dobré.

Snad nepřijdou další podobné zprávy a i náš adrenalinový bubeník - který nás loni v létě zaskočil nepodařeným dopadem při skoku na biku s názvem „dvojitý odpíchnutý Tomas s jednoduchou hospitalizací“ a letos něco podobného zopakoval při nevinné hře na dětském hřišti (!) - se ukrotí a zůstane použitelný pro kapelu a pro plánovaný prvomájový koncert, na který se už těšíme.


Březen 2014 - it

ZAČALO TO ...

na jedné soukromé oslavě, kam jsem se dostal čirou náhodou na pozvání svého známého: „Hele, vona to bude tak trochu zkouška jedný kapely …“. V soukromém objektu, který byl z části vinárnou, z části vzorkovou prodejnou a z části divadelním sálem se ten večer na podzim roku 2005 (snad?) sešla společnost do dnešního dne významných osobností českého byznysu a tihle pánové se s vervou pustili do hraní. Vybavení měli skvělé a o co méně na to uměli, o to víc to prožívali. Od jejich kytaristy jsem si zapůjčil nástroj (moc dobrý Fender American Stratocaster) a do noci s nima hrál.

To byl popud k tomu, abych investoval do své první elektrické kytary – po 30 letech hraní folkrockového repertoáru (Kalandra, Marsyas, Mišík, CSN&Y) na akustickou, nejčastěji 12 strunnou kytaru, kdy mě například zařazení Pavla Skály (dodnes nedostižného kytaristického vzoru) s jeho telecasterem do formace Marsyas zcela pobouřilo!

Asi po třech měsících jsem se potkal s kamarádem Janem Hejmou, který mi jako horkou novinku sdělil, že si zrovna pořídil svoji první el. kytaru! No a to byl začátek Sky Bandu v roce 2006 – domluvili jsme se, že budeme chodit pravidelně hrát bigbít. Jan s sebou na první setkání přivedl Mirka – excelentního kytaristu metalového zaměření, který se svým zjevem i hrou dost vymykal mé představě o  muzice, kterou chci hrát. Ale byl to zdatný muzikant, navíc byl jako doma v oblasti zvučení a IT technologií a tak jsme pod pracovním názvem Trigitáry cvičili až Jana napadlo, že uděláme radost jeho ženě  - zahrajeme na jejích narozeninách v restauraci u podolské loděnice.

Tento bezesporu skvělý plán jsme uskutečnili i přes jednoznačné vyjádření Janovy ženy, která ve chvíli, kdy přicházela na oslavu a spatřila nás, jak se připravujeme, rezolutně prohlásila: „Vy na mojí oslavě rozhodně hrát nebudete, bude reprodukovaná hudba!!!“. Nic jsme na to nedbali – nezájem nám nevadí (!) – a vyrukovali na plac. Hosté se v několika málo okamžicích stáhli pryč z tohoto prostoru směrem k baru a tak jsme hráli v průměru tak pro 3 posluchače. Ale přes Vltavu pro celý Zlíchov!!! Vyvrcholenín byl zrychlený odchod Janovy tchýně, která nám zahrozila pěstí a křičela: „Zkazili jste mi celou oslavu!!!“

Nedali jsme se, pracovali na sobě i na repertoáru, jehož základy se dochovaly do dnešního dne a uskutečnili další veřejné vystoupení na narozeninách. Tentokrát je měl sám Jan, takže nám nikdo nemohl nic zakázat. To už jsem vyrukoval s názvem Sky Band (reminiscence na zaniklé sportovní centrum Sky Club Brumlovka) což bylo „dítě“  Janovy rodiny. Vystoupení bylo nadmíru podařené – „předskokana“ nám dělal kytarový velmistr Lubomír Brabec, který pak ve své gratulaci Honzovi nezapomněl zmínit, že vždy obdivoval jeho odvahu při adrenalinových sportech, které spolu provozovali, ale tentokrát že zcela ustrnul v úžasu nad jeho kaskadérským výkonem. Nutno podotknout, že k úspěchu také výrazně napomohl dárek pro Jana – striptérka rozměru XXXL, která v průběhu naší produkce vtrhla na jeviště a nám nezbylo, než její vystoupení doprovodit. Ten zážitek byl tak otřesný, že se naše produkce v poměření s ním musela jevit jako božská. Ten koncert s námi už odehrál na baskytaru Jiří Ďurovič – o generaci mladší, ale skvělý muzikant, už tehdy ale hrající ve dvou dalších kapelách zcela jiného zaměření. Naopak chyběl Míra Koch, který se začal více věnovat rodině. A tak jsme zkoušeli (i když vlastně koncertovali, protože pro Sky Band odjakživa byla každá zkouška koncertem) ve dvou, protože Jirka byl vytížen a přidal se k nám pouze na další veřejné vystoupení v Yacht Clubu Cere. To už bylo velmi úspěšné, dorazili i diváci a nikdo neodešel předčasně.

A tak jsme dostali roupy a dobrodruh Jan přišel s nápadem na naši první Malostranskou besedu. Na 1. máj 2011 jsme kromě Jiřího zlanařili i jeho bratra Martina a doplnili tak kapelu o bicí, což dalo naší produkci nový rozměr. Ten koncert s námi odehrály ještě další dvě kapely  - Víko a Šoltanka - (na celý večer jsme neměli nazkoušeno), ve kterých jsem už tehdy občasně působil. A protože to byl velký úspěch, tak jsme hned zablokovali termín prosincový na další večírek. A naprostou náhodou jsme první část tohoto večera vyplnili kapelou, která stála u zrodu Sky Bandu, jak zmiňuji hned v začátku tohohle povídání. A opět to byla dobrá volba, protože zapůsobil obdobný efekt, jako se zmiňovanou striptérkou.

Na akci jsme už měli dalšího člena – mého syna Michala. Přizvali jsme ho jako hráče na dvanáctistrunku, která doplnila sound kapely a umožnila rozšíření repertoáru. A aniž jsme to věděli, tak jsme tím začali éru změn, kterou lze charakterizovat sloganem „z hlediště na jeviště!“

V této sestavě jsme odehráli další květnovou Besedu spolu s Víkem. Michal už hrál i na elektrickou kytaru, kterou si krátce předtím koupil a opět jsme pokročili v rozšiřování repertoáru, jehož značnou část už tvořil jižanský rock tuzemský i severoamerický, doplněný rockovou a bluesovou klasikou s českými texty (John Fogerty, Katapult, Žlutý pes, Etc… ). Rytmická dvojice bří Ďurovičů s námi ale pravidelně nezkoušela, pouze před vystoupením jsme to nějak dali dohromady, ale naše řady na zkouškách posílil bubeník jménem „Automatický“, takže jsme vlastně pravidelně hráli ve čtyřech. Nacvičili jsme repertoár na celý koncert a protože se Michal osmělil i jako zpěvák, tak jsme zařadili i písně s vícehlasy, které nám do té doby byly zapovězeny.

Prosincová Beseda 2012 tak už byla jen naše a skvěle se vydařila – ani nám nestačily přídavky.

Ovšem všechno krásné jednou končí – v únoru 2013 nám naši „rhytm brothers“ oznámili, že v naplánované prvomájové Besedě s námi hrát nebudou, protože jsou příliš zaneprázdněni studijně i jinak. To byla zásadní rána, která navíc přišla v době, kdy jsme právě dořešili první vážnější rozmíšku v kapele, která se týkala rozšíření repertoáru, takže to chvíli vypadalo na konec kapely. Ale všechno zlé je pro něco dobré (J) – oslovil jsem několik známých, kteří po návštěvě našich koncertů zatoužili oživit své mladické muzicírování (asi si také řekli – „když můžou oni, proč ne já!“) a dobře jsem udělal – nové baskytarové vybavení si pořídil Predrag Mitrovič a rytmiku zpevnil  Tomáš Nejedlý , který pro nás objevil dosud neznámé elektronické bicí). Věkový průměr Sky Bandu se tím prudce zvýšil, snížil se tím o další dva počet posluchačů, ale jako doprovodný efekt se určitě zlepšilo naše muzikantské cítění hudby, kterou máme rádi – rocková a folkrocková písničková klasika ´70 a ´80 let a tomu podobné nové věci – prostě muzika pro dospělé! Navíc nemáme ambice nějaké profesionalizace, takže zkouškami se bavíme a občas uspořádáme večer pro známé a kamarády.

Prostě „velký kluci si dělají radost“.


Duben 2013 – it